Logo

Trial Results


TRIAL RESULTS 2018
 
JANUARY 2018
PM Obedience Trial 19th January 2018
PM Rally O Trial 20th January 2018
 
TRIAL RESULTS 2017
November 2017
PM Obedience Trial 24th November 2017
AM Rally O Trial 25th November 2017
Obedience Trial 25th November 2017
   
 
June 2017
Obedience Trial 3rd June 2017
Obedience Trial 4th June 2017
Rally O Trial 3rd June 2017
RATG
 
January 2017
Obedience Trial 20th January 2017
Rally O Trial 21st January 2017
 
 
TRIAL RESULTS 2016
 
Obedience Trial 18th November 2016
Obedience Trial 19th November 2016
 
 
Obedience Trial 28th May 2016 AM
Rally O Trial 28th May 2016 PM
Obedience Trial 29th May 2016
RATG Trial 29th May 2016
 
Obedience Trial 15th January 2016
Rally O Trial 16th January 2016
 
TRIAL RESULTS 2015
 
Obedience Trial 20th November 2015
Obedience Trial 21st November 2015
 
Agility Trial 15 & 16 August 2015
 
Winter Obedience, Rally O and RATG Trial
Obedience Trial 30th May 2015
Rally O Trial 30th May 2015
Obedience Trial 31st May 2015
RATG Trial 31st May 2015
   
   
Obedience Trial 16th January 2015
Rally O Trial 17th January 2015
   
Trial Results - 2014

 

 

 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 24th November 2017 -

- PM OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD JUDGE. Dr Nicole Hansbro (NSW)    
1st Sarbinma Bright Astra Australian Shepherd G M Grahame 91
2nd  MEIKA    German Shepherd J. Westlake 91
3rd PIARKI GIFT OF LIFE ALEXANDER  Golden Retriever Ms. R.M. Braid 89
CD JUDGE. MRS. CHRISTINE LANGFORD NSW    
1st LINDENBRAE TARFIN TANGLDUPNBLU CCD Border Collie Mrs. M.H. Dortkamp   190
2nd CH. GUNDERRAKO SECRET RA   Labrador Retriever Miss A. Williams 187
3rd N/Q    
OPEN JUDGE. Ms Elaine Temby NSW    
1st HAVIGOLD BREAKING DAWN Golden Retriever Alfreda O’Brien 198
2nd THUNDERBOLT SCANDAL CD German Shepherd Mrs. E. Kay  194
3rd O GR CH SINGHA GREY MIST UDX   German Shepherd Mr.N. Nahas 194
UD JUDGE. MR. RON PROBERT NSW    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX  German Shepherd Nad Nahas 195
2nd N/Q    
3rd N/Q    
UDX JUDGE. MS PATRICIA LOOKER NSW    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX  German Shepherd Nad Nahas 192
2nd O GR CH RAMORRA MONTGOMMERY UDX  German Shepherd   Nad Nahas 192
3rd N/Q    
 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 25th November 2017 -

- AM - RALLY O TRIAL RESULTS top

NOVICE JUDGE MRS. CHRISTINE LANGFORD    NSW    
1st WATERDREAMS COCO COLA Shetland Sheepdog Mr. Paul Hill   99
2nd Sarbinma Bright Astra                                                    Australian Shepherd G M Graham 99
3rd NUTHINBUTT COWBOY BLUES Australian Shepherd Monica Smith 98
ADVANCE A JUDGE. Miss Mandy Choice  NSW    
1st CH. SILVERSUISE DRAGONS SERENITY (AI) RN JC      White Swiss Shepherd Dog     R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott 91
2nd CALAHORRA LUNCHTIME LEGEND CDX         Whippet Mrs.Victoria Andrews 89
3rd DELCHOKSKY MY SANTANA                                Australian Shepherd C. Benge 85
ADVANCE B JUDGE. Miss Mandy Choice  NSW    
1st CH. GUNDERRAKO SECRET RA Labrador Retriever Miss A. Williams 91
2nd CH. DYKINTA WILD TURKEY CCD RA Australian Shepherd Mrs. B. McKittrick  83
3rd N/Q    
EXCELLENT A JUDGE. MS. ELAINE TEMBY NSW    
1st CH. GUNDERRAKO SECRET RA Labrador Retriever Miss A. Williams 89
2nd CH. PUDELIAN CRÈME OF THE WEST CD RA Poodle (Miniature)  Mr D & Mrs S Hutchins 82
3rd N/Q    
EXCELLENT B JUDGE. MS ELAINE TEMBY NSW    
1st N/Q    
2nd N/Q    
3rd N/Q    
MASTERS. JUDGE  MS.  PATRICIA LOOKER NSW
1st BOBBIE  UD. RE. HT. PT.  Kelpie Kathy Brothers 95
2nd BLUEBREEZE SPIRIT OF PROGRESS CDX RE ORA Golden Retriever Miss. B. Johnson 95
3rd BEDIE CD RM JDM2 JDO2 ADX GD SD SPD             Associate Register Rachel Cairns 94

 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 25th November 2017 -

- OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD.

 JUDGE MRS CHRISTINE LANGFORD   NSW

   
1st CHELLOWDEEN LUKEN  German Shepherd Joseoph Robert Ryan 94
2nd TENARDA MASTER MARINER Chesapeake Bay Retriever Mrs. E. Johnson 93
3rd RIPLEY  SPOODLE Miss Carol Trevanion 91
CD JUDGE Miss Mandy Choice NSW    
1st

FETCHPOINT CHASE THE WAVES CCD 

Golden Retriever

Mrs. J Johnson & Miss S. Stephens

194

2nd CH. GUNDERRAKO SECRET RA  Labrador Retriever  Miss A. Williams 190 
3rd CH. DYKINTA WILD TURKEY CCD RA  Australian Shepherd   Mrs. B. McKittrick   186  

OPEN 1 JUDGE:  MS. PATRICIA LOOKER NSW

   
1st HAVIGOLD BREAKING DAWN Golden Retriever Alfreda O’Brien 196
2nd O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd  Nad Nahas 193
3rd O. GR. CH. KERODAN OOPS IM BLACK UDX RA DWDFI HTMI Border Collie Mrs. B. Spencer 183
UD

JUDGE MR DARRYL TURLEY NSW

   
1st N/Q    
2nd N/Q    
3rd N/Q    
UDX

JUDGE Ms. Elaine Temby NSW

   
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX  German Shepherd Nad Nahas 193
2nd O GR CH RAMORRA MONTGOMMERY UDX German Shepherd Nad Nahas 185
3rd N/Q    
       

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 3rd June 2017 -

- OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD JUDGE. MS SUE TURNER   NSW    
1st MALAKAI TONTO Doberman KA D Nominees Pty Ltd
2nd N/Q    
3rd N/Q    
CD JUDGE MRS. VICKI HARRIS NSW    
1st

KELINGEBEC WHISPERING WILLOW

Border Collie  Helen J. Museth 
2nd N/Q                                    
3rd N/Q    
OPEN 1 JUDGE.  MRS HEATHER DIAMOND  VIC    
1st

PEERILEE TH MOON IS BLU                                                 

Shetland Sheepdog Helen J. Museth  
2nd O GR CH SINGHA GREY MIST UDX            German Shepherd           Nad Nahas
3rd BANJO CDX RAE RM                                                                                             Koolie Miss K. Gresser 
UD

JUDGE. MR. DARRYL TURLEY NSW

   
1st BOBBIE  UD. RE. HT. PT                                                                                     Kelpie Kathy Brothers
2nd N/Q  
3rd N/Q    
UDX

JUDGE. MR. DARRYL TURLEY NSW

   
1st O GR CH RAMORRA MONTGOMMERY UDX                  German Shepherd  Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
 
3RD JUNE 2017 PM RALLY OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

NOVICE -  JUDGE. MS SUE TURNER    NSW

   
1st WAMINDA DOUBLE MATINEE UD                                      Border Collie Wendy Nichols
2nd JAYELEN HEIDIS HONEYBEE Shetland Sheepdog  Mr. P.J. Hill
3rd LIFESONG RIGHT ON TARGET JD          Border Collie                      Miss C.J. Rocher

ADVANCE A - JUDGE. MR. DARRYL TURLEY  NSW

   
1st SUP. CH. NEUT CH. BALLAHOND MOOLA BAYOU CD RN  Rhodesian Ridgeback  Sandra Bell  
2nd CH. PUDELIAN CRÈME OF THE WEST CD RN     Poodle Miniature               Mr. D & Mrs S. Hutchins 
3rd RAZINPAWS PEPPERMINT SURPRISE RN         Miniature Schnauzer      Mrs. Doris Cooper

ADVANCE B - JUDGE. MR. SID SCHUCK  NSW

   
1st CH. QUEBLUE REDFAN CELEBRATION CD RA ET Australian Cattle Dog   S. Pearson
2nd N/Q    
3rd N/Q    

EXCELLENT A - JUDGE.  MRS. VICKI HARRIS NSW

   
1st O. GR. CH. KERODAN OOPS IM BLACK UDX RA DWDFI     Border Collie      Bev Spencer
2nd BLUEBREEZE SPIRIT OF PROGRESS CDX RA NRA              Golden Retriever             Miss B. Johnson
3rd CH. RIFTINTIME BOHEMIAN RHAPSODY RN RA CCD CD (Holly) Labrador Retriever Anne Walkington

EXCELLENT B - JUDGE.  MRS. VICKI HARRIS NSW

   
1st BANJO CDX RAE RM Koolie Miss K. Gresser
2nd LIONVELDT ILIZI LEXUS (AI) CCD RE ET                     Rhodesian Ridgeback Mrs. D. Sutcliffe
3rd N/Q    

MASTERS - JUDGE.  MRS. HEATHER DIAMOND  VIC

   
1st BANJO CDX RAE RM Koolie Miss K. Gresser
2nd QUIS CDX RAE RM                                                                          Associate Register           Mrs. V. Day
3rd N/Q    
4TH JUNE 2017  OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD

 JUDGE. MISS PATRICIA OHM   NSW

   
1st HATZOO HAMILTON RA             Shetland sheepdog         M. Fitzgerald
2nd RONASHILL QUICKSTART RN JD Shetland sheepdog Mr. A. J. DebLa Haye  
3rd

GOLDRED ROUGH RIDER                                        

Australian Cattle Dog     

Mr. K. Smith & S. G Peatfield-Smith      

CD

JUDGE. MRS. VEENI CRAIG NSW

   
1st

WHAT KNOW LIL GIZZIE 

Sporting Register      Mr. S. W. Davies & Mr. R.A. Bowe  
2nd HERDSMAN HEY MISS DIOR CCD RN JD HT            Shetland Sheepdog        Carol Wallace
3rd N/Q    
OPEN 1 JUDGE.  MR. DARRYL TURLEY NSW    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX             German Shepherd Nad Nahas
2nd ZAC CCD CD CDX X                 Associate Register D. Sheehy
3rd N/Q    

UD

JUDGE. MRS. HEATHER DIAMOND   VIC    
1st

O GR CH SINGHA GREY MIST UDX                            

German Shepherd          Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
UDX

JUDGE. MRS. HEATHER DIAMOND   VIC

   
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd  Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    

RATG     top

   
NOVICE - JUDGE. PENNY ANGEL NSW    
1st LIONSFIELD LORD ALBERT ATTWELL           Golden Retriever             K. Lemmett
2nd HUBERTUS KEEP IT UP         Hungarian Vizsla Dale Cameron
3rd

NEUT. CH. GILTEDGE CATCHIN MY DRIFT CD RN 

Golden Retriever  Mrs. T. Jarvis & Mr. H. Singh 

OPEN 1- JUDGE.  MR. DARRYL TURLEY NSW

   
1st BLUEBREEZE SPIRIT OF PROGRESS CDX RA NRA  Golden Retriever             Miss B. Johnson
2nd GORAWENCLYDE TAFFY JONES CD QND ORA  Welsh Springer Spaniel  Mrs. R. J. Adla
3rd RELOAD MISTY RAIN         German Shorthaired Pointer      Mr. Mick Allen
       
NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 20th Jan 2017 - OBEDIENCE TRIAL RESULTS top
CCD Judge: Mrs Vicki Harris (NSW)    
1st NEUT. CH. TERRACAROL TATYANA RN Labrador Retriever Mr C Dever
2nd GR CH TREULIEBE THE SKYS THE LIMIT Giant Schnauzer Ann Leonard
3rd FETCHPOINT CHASE THE WAVE Golden Retriever Mrs. J Johnson & Miss S. Stephens
CD Judge: Mrs Tracy Geary (NSW)    
1st TESS CCD RN Welsh Springer Spaniel Mrs RJ Adlam
2nd ELIRE MINSKAYA CCD RN Poodle (Minature) Mr. T & Mrs. J.M. Ralph
3rd N/Q    
OPEN Judge: Miss Mandy Choice (NSW)    
1st WHATKNOW LIL JAFFA UD Sporting Register Mr. S.W. Davies & Mr. R.A. Bowe      
2nd QUIS CDX RAE RM Associate Register Mrs V Day
3rd N/Q    
UD Judge: Mr Sid Schuck (NSW)    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd Nad Nahas
2nd BEYCHIEF Z LISA CDX German Shepherd Mr. S.W. Davies & Mr. R.A. Bowe 
3rd O GR. CH KOONSKI JUST A DASH UDX RN German Shepherd K. Minton
UDX Judge: Mr Sid Schuck (NSW)    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd Nad Nahas
2nd O. GR. CH. KERODAN OOPSIM BLACK UDX DWDFI HTMI Border Collie Mrs B Spencer
3rd N/Q    
       
NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 21st Jan 2017 - RALLY OBEDIENCE TRIAL RESULTS
NOVICE - Judge: Miss. Tiki Friezer (NSW)    
1st WAMINDA DOUBLE MATINEE UD Border Collie     Wendy Nichols
2nd LEESWAY TWILIGHT MYSTERY Australian Shepherd V.A. Brissenden 
3rd GR CH TREULIEBE THE SKYS THE LIMIT Giant Schnauzer Ann Leonard
ADVANCE A - Judge: Mr Sid Schuck (NSW)    
1st PAWZAWYLE MR PIANO MAN RN JD Minature Schnauzer Mr Peter Belic
2nd GEMELO GOOD COP BAD COP Australian Shepherd B Allen
3rd SASSYBELLS LADY LUCK LUCY LOU CCD RN Poodle (Toy) Mrs Kathleen Fitzgerald
ADVANCE B - Judge: Mr Sid Schuck (NSW)    
1st BORDAJOY FIRST TO FLY CCD RAE AD JDO JDM SPD GD SD HTM.S Border Collie Gail Hudson
2nd Shandy Associate Register K Vayne
3rd Scarlet Associate Register K Vayne
EXCELLENT A - Judge: Mrs Tracy Geary (NSW)    
1st ROZATE KHE SAN CD RA Australian Shepherd Miss L Rowling
2nd DYKINTA SCANNED CLEAR CDX RA NRA  Golden Retriever Miss B Johnson
3rd Scarlet Associate Register K Vayne
EXCELLENT B - Judge: Mrs Tracy Geary (NSW)    
1st BORDAJOY FIRST TO FLY CCD RAE AD JDO JDM SPD GD SD HTM.S Border Collie Gail Hudson
2nd CH. EBSHINE COUNTRY SONGSTRESS RE Miniature Schnauzer Mrs V Craig
3rd N/Q    
MASTERS - Judge: Ms Mandy Choice (NSW)    
1st GLENLOY TIGERS TAPESTRY UD  RAE ADX JDX GD DWDF.N HTM.I SPD SD   Border Collie Mr. D & Mrs J Turley
2nd QUIS CDX RAE RM Associate Register Mrs V Day
3rd BORDAJOY FIRST TO FLY CCD RAE AD JDO JDM SPD GD SD HTM.S Border Collie Gail Hudson

 

 

 

 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 18th November 2016 - PM - OBEDIENCE RESULTStop
CCD Ms Pat Ohm - NSW    
1st YARRANCOLY HIPPY HIPPY SHAKE Border Collie Jeanette Whiteway
2nd TASHI Associate Register Mis L. Karbowiak
3rd N/Q    
CD Mrs Veeni Craig - NSW    
1st THUNDERBOLT SCANDAL German Shepherd Mrs. E. Kay
2nd ALNCLAIR NO SECRETS CCD Golden Retriever Marion Manson
3rd N/Q    
Open Mr Ron Probert - NSW    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd Nad Nahas
2nd O CH. RO. CH. PRANKSTA LADY MIA UD RM RAE ET Staffordshire Bull Terrier Mandy Choice
3rd N/Q    
UD Mr George Bartollo - NSW    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
UDX Mr George Bartollo - NSW    
1st O GR CHRAMORRA MONTGOMERY UDX German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
 
 
NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 19th November 2016 - PM - OBEDIENCE RESULTStop
CCD Mr Ron Probert - NSW    
1st CH BALAHOND WHITE SATIN BAY RN ET Rhodesian Ridgeback Sandra Bell
2nd TASHI Associate Register Miss L. Karbowiak
3rd RIPLEY Giant Schnauzer Mr. David Paine
CD Mr Ron Probert - NSW    
1st ALNCLAIR NO SECRETS CCD Golden Retriever Marion Manson
2nd THUNDERBOLT SCANDAL German Shepherd Mrs. E. Kay
3rd REE CCD RN JD Border Collie Carolyn Veness
Open Mr George Bartollo - NSW    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd Nad Nahas
2nd GLENROY PLAY WITH THE DEVIL CDX Border Collie Ms Denise Reynolds
3rd SALTNPEPPA RAE CD JDM JDO ADX ADO GDX SD SPD   Koolie Mrs. L.Patton
UD Mrs Margaret Foord - NSW    
1st T CH TALLAN UD RN Border Collie X  C. Moueser
2nd O GR CH KOONSKI JUST A DASH UDX RN ASD K. Minton
3rd O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd Nad Nahas
UDX Mrs Margaret Foord - NSW    
1st O. GR. CH. KERODAN OOPSIM BLACK UDX DWDFI HTMI Border Collie Mrs. B. Spencer
2nd O GR CH RAMORRA MONTGOMERY UDX German Shepherd Nad Nahas
3rd O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd Nad Nahas
       
       
NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 28th May 2016 - AM - OBEDIENCE RESULTS top
CCD Mrs Christine Langford NSW    
1st ARAKOOLA BILLY RN Associate Register Mr. Peter Belic
2nd MHADAIDH ANNIES SPECIAL QUEST Golden Retriever Ms. K. Armstrong 
3rd YUKISAN NIKO German Shepherd Mr. B. Gihooly
CD Mr Pat Connoley NSW    
1st TESS CCD RN Whippet X Linda Anslow
2nd PIXI CCD Stumpy Tail Cattle Dog Fiona Moult
3rd THUNDERBOLT SCANDAL German Shepherd Mrs. E. Kay
Open 1 Mr Terry Griffin NSW    
1st PEERILEE TH MOON IS BLU Shetland Sheepdog Helen Museth
2nd

N/Q

   
3rd N/Q    
Open 2 Mr Jody Brown Qld    
1st NEUT. CH. TAPUA HONEY GEM CDX Labrador Retriever Clare R. Seligman
2nd DYKINTA FIREFLY CDX RAE Golden Retriever A.D. Yerbury
3rd O. GR. CH. KERODAN OOPSIM BLACK UDX DWDFI HTMI   Border Collie Mrs. B Spencer
UD Mr Charles Giles ACT    
1st WAMINDA DOUBLE MATINEE CDX Border Collie Wendy Nichols
2nd O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd Nad Nahas
3rd MOUNTAINSIDE NASHA UD RAE ET Australian Cattle Dog Ms. M.K. Choice
UDX Mr Jody Brown Qld    
1st O. GR. CH. KERODAN OOPSIM BLACK UDX DWDFI HTMI Border Collie Mrs. B. Spencer
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       
NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 28th May 2016 - PM - RALLY O RESULTS top
NOVICE Miss Joan Stewart NSW    
1st DELCHOKSKY MY SANTANA Australian Shepherd C Benge & D Whyburn 
2nd PAWZAWYLE MR PIANO MAN Minature Schnauzer Doris Cooper
3rd GREYDOVE ANGELINA JOLIE CCD JDX AD SPD GD AFCH  Lagotto Romagnolo   Noella Smith
ADVANCE A - Mr Pat Connoley NSW    
1st ARAKOOLA BILLY RN Associate Register Mr. Peter Belic
2nd ELIRE MINSKAYA CCD RN Poodle (Minature) Mr. R. & Mrs. J.M. Ralph
3rd N/Q    
ADVANCE B - Mr Pat Connoley NSW    
1st AZPROUDAZ ETERNAL SPIRIT CDX RE Australian Shepherd A. Rye
2nd OC AZPROUDAZ ALASK'N WOLFSONG UDHT RE Australian Shepherd A. Rye
3rd DUKE CD RE Rhodesian Ridgeback X Mrs. Denise Sutcliffe
EXCELLENT A - Mrs Christine Langford NSW    
1st EBSHINE COUNTRY SONGSTRESS RA Schnauzer (Miniature Mrs. V. Craig
2nd MACCA Australian Kelpie C. Benge
3rd DYKINTA SCANNED CLEAR CDX RA NRA Golden Retriever B. Johnson
EXCELLENT B - Mrs Christine Langford NSW    
1st AZPROUDAZ ETERNAL SPIRIT CDX RE Australian Shepherd A. Rye
2nd LIONVELDT ILIZI LEXUS (AI) CCD RE ET Rhodesian Ridgeback Mrs. Denise Sutcliffe
3rd AUST. CH. TAMAARI DIXIE CHICK CD RE ADX SPDX JD GD SD Keeshond Miss P Walsh
MASTERS - Mr Charles Giles ACT    
1st O GR CH ABTEI DUAL DIVA UDX RAE German Shorthaired Pointer Mr. I.J. Foster
2nd SOUTHSTOCK MISS SOPHIA CD RAE4 AD JDX SD GD   Stafforshire Bull Terrier Ms. A. Graham
3rd O. CH. PRANKSTA LADY MIA UD RAE ET Stafforshire Bull Terrier Ms. M.K. Choice
NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 29th May 2016 - OBEDIENCE RESULTS top
CCD Mr Pat Connoley NSW    
1st KILLARAH IMA KISMET TOO RN Koolie Roz Davis
2nd KLICKLAACK JUST N CASE British Bulldog Ms. Tracy Klaack
3rd MHADAIDH ANNIES SPECIAL QUEST Golden Retriever Ms. K. Armstrong
CD Mrs Christine Langford NSW    
1st CLOJO IM IN THE PINK CCD RE JDX AD GD SPD Poodle Miniature Robyn Praszczalek
2nd TESS CCD RN Whippet X Linda Anslow
3rd ELIRE MINSKAYA CCD RN Poodle Miniature Mr. T & Mrs. J.M. Ralph 
OPEN 1 Mr Jody Brown Qld    
1st NEUT. CH. TAPUA HONEY GEM CDX Labrador Retriever Clare R. Seligman
2nd

N/Q

   
3rd N/Q    
OPEN 2 Mr Charles Giles ACT    
1st ZAC CDX Associate Register D. Sheehy
2nd CH ATENTA EVER REDI CDX JDX RE GD Tenterfield Terrier Roz Davis
3rd ERAKY HERES THE BOSS CDX RA Golden Retriever Mr. J & Mrs M McMahon
UD Mr Charles Giles ACT    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
UDX Mr Terry Griffin NSW    
1st O. GR. CH. KERODAN OOPSIM BLACK UDX DWDFI HTMI Border Collie Mrs. B. Spencer
2nd O GR CH RAMORRA MONTGOMERY UDX German Shepherd Nad Nahas
3rd

N/Q

   
RATG NOVICE - Mr Brad Leggett NSW    
1st DEGEL KIBAS LIL DRUMMER RN Labrador Retriever

Ms M. Auld

2nd N/Q

 

 

3rd

N/Q

 

 

RATG OPEN - Mr Brad Leggett NSW    
1st BLUEBREEZE SPIRIT OF PROGRESS CDX RA NRA   Golden Retriever B. Johnson
2nd GORAWENCLYDE TAFFY JONES Welsh Springer Spaniel Mrs. R.J. Adlam
3rd N/Q    
       
       
       
 
NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 15th Jan 2016 - OBEDIENCE RESULTS top
CCD Judge: Miss Patricia Ohm    
1st NEECABE ISLE OF SKYE Border Collie Mrs. B. Spencer 
2nd THUNDERBOLT SCANDAL German Shepherd Mrs. E. Kay
3rd BORDAJOY FIRST TO FLY RE AD JDX SPD GD Border Collie Gail Hudson
CD Judge: Mrs Veeni Craig    
1st CH. HARVIKGOLD TINY BOUNDS CCD RE Golden Retriever D & V Harris
2nd KARA CUJORAJ CHIIBELLA LADY German Shepherd Wayne Wagstaf
3rd N/Q    
OPEN Judge: Mrs Tracey Knox    
1st KERODAN GRANT ME A WISH CDX Border Collie Dr N Hansbro
2nd T. CH. SIR SHADOW UD RAE6 HTM.A FS.A ET Associate Register Miss M.A. Ferabend
3rd N/Q    
UD Judge: Miss Deidree Anderson    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd N. Nahas
2nd O GR CH RAMORRA MONTGOMERY UDX   German Shepherd Nad Nahas
3rd N/Q    
UDX Judge: Miss Deidree Anderson    
1st O. GR. CH. KERODAN OOPSIM BLACK UDX DWDFI HTMI Border Collie Mrs. B. Spencer 
2nd O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd N. Nahas
3rd O GR CH RAMORRA MONTGOMERY UDX   German Shepherd Nad Nahas
       
   
NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 16th Jan 2016 - RALLY OBEDIENCE RESULTS top
NOVICE Judge: Mrs Tracey Knox    
1st GREYDOVE ANGELINA JOLIE CCD JDX AD SPD GD AFCH Lagotto Romagnolo   Noella Smith + Greydove
2nd ROADSEND WHOS THAT GIRL Border Collie Denise Fraser
3rd GUNDERRAKO SECRET Labrador Retriever Miss Angela Williams  
ADVANCE A Judge: Miss Patricia Ohm    
1st KINLOCHALINE DONALD BUBH German Border Collie Mrs. A.M. Graham
2nd BEAUGLEN  CAIRNGORM GOLD CDX RN Border Collie Mrs. A.M. Graham
3rd BLUEBREEZE SPIRIT OF PROGRESS CDX RN NRA Golden Retriever        B. Johnson
ADVANCE B Judge: Miss Patricia Ohm    
1st CH ATENTA EVER REDI CDX JDX RE GD ADX SPD SD DWDFS Tenterfield Terrier Roz Davis
2nd T. CH. SIR SHADOW UD RAE6 HTM.A FS.A ET Associate Register Miss M.A. Ferabend
3rd LIONVELDT ILIZI LEXUS (AI) CCD RE ET Rhodesian Ridgeback Mrs. Denise Sutcliffe
EXCELLENT A - Judge: Mrs Tracey Knox    
1st ELIRE JASSAR RA DWDF.N. NTM.I Poodle (Miniature) Mrs. Yvonne Phillips
2nd KERODAN BELIEVE IN MAGIC CCD RA ET Border Collie

Eileen Kircher

3rd

JASMIN

Associate Register Mrs. M. Strathearn
EXCELLENT B - Judge: Mrs Tracey Know    
1st CH ATENTA EVER REDI CDX JDX RE GD ADX SPD SD DWDFS Tenterfield Terrier Roz Davis
2nd CH. COLEBROOK MR RYTHEM & BLUE RAE CDX ADM ADO JDM JDO SPDM ADX SDX Minature Schnauzer Mrs.L. & Mr. G. Jackson
3rd AUST. CH. TAMAARI DIXIE CHICK CD RE ADX SPDX JD GD SD Keeshond Miss P Walsh
MASTERS Judge: Mrs Veeni Craig    
1st O GR CH ABTEI DUAL DIVA UDX RAE German Shorthaired Pointer Mr. I.J. Foster
2nd GLENLOY TIGERS TAPESTRY UD  RAEE ADX JDX GD DWDF.N HTM.I SPD SD Border Collie Mr. D & Mrs J Turley
3rd DYKINTA FIREFLY CDX RAE Golden Retriever Mrs A Yerbury
       
       
       
       
       

 

 

 

 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 20th Nov 2015 - OBEDIENCE TRIAL RESULTS
CCD Judge: Ms. A Rebstein    
1st REE JD Border Collie Carolyn Veness
2nd SARBINMA LUCKY MADOC Australian Shepherd Mrs GM Grahame
3rd JAYELEN HEIDIS HONEYBEE Shetland Sheepdog Mr P J Hill
CD Judge: Mr R Probert    
1st MONSIMBEE JOIA German Shepherd Mr.P. Burke
2nd FARLEIGHSTUD GERDA Border Collie Denise Reynolds
3rd GREYDOVE ANGELINA JOLIE CCD JDX AD SPD GD AFCH  Lagotto Romagnolo       

Noella Smith + Greydove

OPEN Judge: Mr D Turley    
1st HUNTERSLEA JUST BLUE CD Sporting Register Mrs. L Harding
2nd O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd

N. Nahas

3rd KERODAN GRANT ME A WISH CDX  Border Collie Dr N Hansbro
UD Judge: Mr P Goldstien    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd N. Nahas
2nd MIKALORI KUMA BEAR CDX Japanese Spitz

Ms. A. Murphy

3rd

N/Q

   
UDX Judge: Mr P Goldstien    
1st

O GR CH RAMORRA MONTGOMERY UDX

German Shepherd Nad Nahas
2nd O. CH. PRANKSTA LADY MIA UD RAE ET Staffordshire Bull Terrier 

Ms M.K. Choice

3rd

N/Q

   
       
Winners of the Catherine Benge Trophies    
CCD Highest heeling dog Cat No. 13 Ree JD Border Collie Carolyn Venness
CD Best Recall Cat. NO.18 Monsimbee Joia  German Shepherd Mr. P. Burke
 

 

   
  Big thank you to Catherine Benge for these encouragement awards to dogs and handlers.
   
  50 Club run was won by Bronwyn Johnson
   
NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 21st Nov 2015 - OBEDIENCE TRIAL RESULTS top
CCD Judge: Ms S Turner    
1st SARBINMA LUCKY MADOC Australian Shepherd Mrs GM Grahame
2nd BORDAJOY FIRST TO FLY RE AD JDX SPD GD Border Collie Gail Hudson
3rd PARIS JDX AD SD SPD GDX Associate Register Ms. J E Hamilton
CD Judge: Ms. T Geary    
1st FENRIK QUINTESSENTIAL TENN JDX AD ET    German Shorthaired Pointer

V. Pennefather

2nd CH. ROWENGLEN LOCKI CCD Belgian Shepherd Dog Malinois Mr. Henk Plancke
3rd

GREYDOVE ANGELINA JOLIE CCD JDX AD SPD GD AFCH 

Lagotto Romagnolo       

Noella Smith + Greydove

OPEN Judge: Mr R Probert    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd

N. Nahas

2nd BLUEBREEZE SPIRIT OF PROGRESS CDX RN NRA   Golden Retriever

B. Johnson

3rd LIFESONG MOSS IT UP CCD JDX ADX RN SPD SD GD Border Collie Bronwyn Conyers
UD Judge: Mr. D Turley    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd N. Nahas
2nd INDPAC NIGHT WHISPER CDX ET Doberman

Mr. K. Long

3rd

N/Q

   
UDX Judge: Mr D Turley    
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd N. Nahas
2nd O GR CH RAMORRA MONTGOMERY UDX  German Shepherd Nad Nahas
3rd N/Q    
     
Winners of the Catherine Benge Trophies    
CCD Highest heeling dog Cat No. 15 Sarbinma Lucky Madoc Australian Shepherd Mrs. G.M. Grahame
CD Best Recall Cat. NO.25 Fenrik Quintessential Tenn JDX AD ET German Shorthaired Pointer V. Pennefather
       
  Big thank you to Catherine Benge for these encouragement awards to dogs and handlers.
   
 

50 Club run was won by Fiona Moult

 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 30th May 2015 - OBEDIENCE TRIAL RESULTS top
CCD JUDGE Ms. A. REBSTEIN    
1st SARBINMA BLACK DAGEN RN Australian Shepherd Mrs. G.M. Grahame
2nd SARBINMA MY LUCKY ACE Australian Shepherd Mr. W. Garner
3rd TARRENDAYLE BRUNO MARS English Cocker Spaniel Mrs. G. Baird
 
CD JUDGE Ms. M. CHOICE    
1st CASPER RCD RN Maltese x Shitzu

Cheryl Leer

2nd SUP CH BALLAHOND MOOLA BAYOU CCD RN ET  Rhodesian Ridgeback    Miss Sandra Bell
3rd

N/Q

   
 
OPEN JUDGE:  Mrs M. BAUMANN (QLD)    
1st O GR CH ABTE DUAL DIVA UDX RAE German Shorthair Pointer Mr. I.J. Foster
2nd O CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd N. Nahas
3rd T CH. SUMMERSET YOUNG PJ CDX RN ADX JDM GD SD Shetland Sheepdog Mr. P.J. Hill
 
UD JUDGE Mr. K. SPEED    
1st CH. BRANBERN QUINCEY CDX Bernese Mountain Dog Mrs. Marion Garnham/ Mrs. L. Brand
2nd N/Q    
3rd N/Q    
 
UD BALANCE JUDGE MR. J. BAUMANN (QLD)    
1st O CH SINGA GREY MIST German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
 
UDX JUDGE MR. J. BAUMANN (QLD)    
1st O CH RAMORRA MONTGOMERY UDX German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 30th May 2015 - RALLY O TRIAL RESULTS top

NOVICE JUDGE Ms. M. CHOICE    
1st HUNTAWAY AS TIME GOES BY (AI Curley Coated Retriever J. Gathercole
2nd BRIDEN SQUADRON LEADER CDX Golden Retriever Mr. B.K. & Mrs V.C. MacKenzie
3rd CH. QUEBLUE REDFAN CELEBRATION ET Australian Cattle Dog Mrs. S. Pearson
 
ADVANCE A - JUDGE Ms. A. Rebstein    
1st DYKINTA SCANNED CLEAR CDZ NRA Golden Retriever B. Johnston
2nd CASPER RCD RN                Maltese x Shitzu Cheryl Leer
3rd BLUEBREEZE SPIRIT OF PROGRESS CDX NRA Golden Retriever B. Johnston
 
ADVANCE B - JUDGE Ms. A. Rebstein    
1st NEUT. CH ROSENFELD EBONY N IVORY CD RE RAE Border Collie C.R. Willing
2nd VEDAMEA TWICE AN HEIR CDX RAE 2 Collie Rough Mrs. V. Day
3rd DUKE CD RA Rhodesian Ridgeback X    Mrs. D. Sutcliffe
 
EXCELLENT A - JUDGE Mr. J. Baumann (QLD    
1st LITTLEEDEN CHOCOLATE FOR ME CCD RA JD AD Border Collie Caroline Strainig
2nd SARBINMA SMART AKIRA CCD RA ILIZI LEXUS (AI) CCD RA ET Australian Shepherd C. Benge
3rd DYKINTA I LOVE THE PURSUIT RA Australian Shepherd C.R. Willing
 
EXCELLENT B - JUDGE Mr. J. Baumann (QLD)    
1st NEUT. CH ROSENFELD EBONY N IVORY CD RE RAE Border Collie C.R. Willing
2nd DUKE CD RA Rhodesian Ridgeback X Mrs. D. Sutcliffe
3rd VEDAMEA TWICE AN HEIR CDX RAE 2 Collie Rough Mrs. V. Day
       
NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 31st May 2015 - OBEDIENCE TRIAL RESULTS top
CCD JUDGE Ms. M. CHOICE    
1st SARBINMA BLACK DAGEN RN Australian Shepherd Mrs. G.M. Grahame
2nd HUNTAWAY AS TIME GOES BY (AI) Curley Coated Retriever J. Gathercole
3rd SARBINMA LUCKY MADOC Australian Shepherd Mrs. G.M. Grahame
 
CD JUDGE Miss T. FRIEZER    
1st SARBINMA CHOKERRE ROUGE Australian Shepherd D. Whyburn
2nd SUP CH BALLAHOND MOOLA BAYOU CCD RN ET  Rhodesian Ridgeback Miss Sandra Bell
3rd N/Q    
 

OPEN   JUDGE:  Mrs M. BAUMANN (QLD)

   
1st O GR CH ABTE DUAL DIVA UDX RAE German Shorthair Pointer Mr. I.J. Foster
2nd SINGHA FREIA CDX German Shepherd J. Lotzkes
3rd NEUT. CH. TAPUA HONEY GEM CD Labrador Retriever Clare R. Seligman
 
UD JUDGE MR. J. BAUMANN (QLD)    
1st N/Q    
2nd N/Q    
3rd N/Q    
 
UD BAL JUDGE Mr. K. SPEED    
1st O CH SINGA GREY MIST German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
 
UDX JUDGE Mr. K. SPEED    
1st O GR CH ABTE DUAL DIVA UDX RAE German Shorthair Pointer Mr. I.J. Foster
2nd N/Q    
3rd N/Q    

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 31st May 2015 - RATG TRIAL RESULTS top

RATG NOVICE

   
1st GAMEFINDER FALLOW Labrador Retriever Mr. Simon Jay
2nd N/Q    
3rd N/Q    
 

RATG OPEN

   
1st ASHLAREN JUST PRETTY PRU NRA ORA Weimaraner A & J Menil
2nd HUBERTUS EARLY BONUS NRA Hungarian Viszla Dale Cameron
3rd TRIGOLDEN HIGHLAND DANCER QND ORA Golden Retriever Miss L.A. Elliott

 

 

 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 16th January 2015 -

OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD      
1st RIVERMAID MACUMBA RN Border Collie S. Bradbury
2nd CH. TOYAMORE ZOE BOE Toy Poodle M. Nguyen
3rd ADDERSLOT ARCHDALE CAROLINA (AI) RRD Labrador Retriever P. Hamson
 
CD      
1st BLUEAMBLE TAKE THE STAGE CCD Australian Shepherd A.J. Lamberton
2nd GOLDENDOWNS ANGELS LOVE CCD RN Golden Retriever

Jasmine Niverson-Furner

3rd N/Q    
 
OPEN      
1st O CH SINGA GREY MIST German Shepherd Nad Nahas
2nd WHATKNOW LIL JAFFA CDX Sporting Register S.W. Davies & Mr R.A. Bowe
3rd BEYCHIEF Z LISA CDX German Shepherd S.W. Davies & Mr R.A. Bowe
 
UD      
1st O CH RAMORRA MONTGOMERY UD German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
 
UDX      
1st O CH SINGA GREY MIST German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       
       

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 17th January 2015 RALLY O TRIAL RESULTS top

NOVICE      
1st DYKINTA SCANNED CLEAR CDX NRA GOLDEN RETRIEVER  B. Johnson
2nd HUNTAWAY AS TIME GOES BY (AI) CURLEY COATED RETRIEVER J. Gathercole
3rd BLUEBREEZE SPIRIT OF PROGRESS CDX NRA GOLDEN RETRIEVER  B. Johnson
 
ADVANCE A    
1st LITTLEEDEN CHOCOLATE FOR ME Border Collie C. Strainig
2nd CH SKYESFUHRE OZ SPECIAL STAR AZ CCD RN German Shepherd G. DeVries
3rd HARVIGOLD DAISEY RN Golden Retriever Luise Hollmann
 
ADVANCE B    
1st GLENLOY TIGERS TAPESTRY CDX RAE2 AD JDX GD DWDF.N HTM.N ET SPD Border Collie Mr. D & Mrs. J. Turley
2nd TAKIMBRE YORKSHIRE ROSE CDX RAE JD   German Shepherd Doris Cooper
3rd

GR O CH DWDF CH HTM CH GLENLOY BONNIE BAILLIE UDX RAE2 ADO ADM JDO JDM GDX SPDX ET

Border Collie Mr. D & Mrs. J. Turley
 
EXCELLENT A    
1st SARBINMA SMART AKIRA CCD RA Australian Shepherd C. Benge
2nd WILLOWPARK INEVITABLUE CD RA HS Ascd Australian Cattle Dog Belinda Carter
3rd LIONVELDT ILIZI LEXUS (AI) CCD RA ET Rhodesian Ridgeback   Mrs. D. Sutcliffe
 
EXCELLENT B    
1st GR O CH DWDF CH HTM CH GLENLOY BONNIE BAILLIE UDX RAE2 ADO ADM JDO JDM GDX SPDX ET Border Collie Mr. D & Mrs. J. Turley
2nd

GLENLOY TIGERS TAPESTRY CDX RAE2 AD JDX GD DWDF.N HTM.N ET SPD

Border Collie Mr. D & Mrs. J. Turley
3rd TAKIMBRE YORKSHIRE ROSE CDX RAE JD   German Shepherd  Doris Cooper
       
 

FRIDAY 50 Club WINNER - Mr. Phillip Spencer

   
       
 

SATURDAY 50 Club WINNER - Roz and Nathaniel

   
 
       
       
TRIAL RESULTS - 2014 top
Obedience Trial - 21st November 2014
Obedience Trial - 22nd November 2014
   
Obedience Trial - 31st May 2014
Rally O Trial - 31st May 2014
Obedience Trial - 1st June 2014
RATG Trial - 1st June 2014

 

 

 

 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 21ST NOVEMBER 2014 OBEDIENCE TRIAL RESULTS top
CCD      
1st SARBHARVIKGOLD TINY BOUNDS RN Golden Retriever Mrs V. HARRIS
2nd ADDERSLOT ARCHDALE CAROLINA (AI) RRD Labrador Retriever Mr Paul Hamson
3rd CUEBIYAR ART DECO Australian Shepherd Alison Robertson
       
CD      
1st NAHROF KEEP IN TIME Border Collie Ms. J.A. Huber
2nd CH. SARBINMA LITTLE LASSIE MYA CCD RN Australian Shepherd Mrs G.M. Grahame
3rd N/Q    
       
OPEN A      
1st O CH SINGA GREY MIST German Shepherd Nad Nahas
2nd GR O CH DWDF CH HTM CH GLENLOY BONNIE BAILLIE UDX RAE ADO ADM JDO JDM GDX SPDX ET Border Collie Mr D & Mrs J Turley
3rd FREMONT VALIANT PRINCE CDX ET RA German Shepherd Peter Belic
       
OPEN B      
1st MALLAN/Q RABA MASTER TAILOR CD Shetland Sheepdog H Grainger
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       
UD      
1st CH NAHROF SCOUTS HONOUR CDX HT Border Collie Ms J A Huber
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       
UD BAL      
1st O CH RAMORRA MONTGOMERY UDX  German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       
UDX      
1st O.C. KERODAN OOPS IM BLACK UD HTMN DWDFN Border Collie Mrs. B. Spencer
2nd O CH SINGA GREY MIST   German Shepherd Nad Nahas
3rd CH RAMORRA MONTGOMERY UDX German Shepherd Nad Nahas
       

 

 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 22ND NOVEMBER 2014 OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD      
1st ARAKOOLA BILLY Associate Register Peter Belic
2nd AZPROUDAZ PORSCHECARRERA Australian Shepherd Mrs G. Janovsky &  Miss A. Rye
3rd CALAHORRA THE ROCKFORD PEACHES Whippet Nigel Andrew
       
CD      
1st CH. SARBINMA LITTLE LASSIE MYA CCD RN Australian Shepherd Mrs G.M. Grahame
2nd RAENNIK FRODO German Shepherd Mrs. E. Ryan
3rd SARBINMA SMART AKIRA CCD RA Australian Shepherd C Benge
       
OPEN A      
1st O CH SINGA GREY MIST German Shepherd Nad Nahas
2nd WHATKNOW LIL JAFFA CDX Sporting Register    Mr. S.W. Davies & Mr R.A. Bowe
3rd KERODAN GRANT ME A WISH CDX Border Collie Dr N Hansbro
       
OPEN B      
1st KINLOCHALINE DONALD DUBH CD JD Border Collie Mrs. A.M. Graham
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       
UD      
1st O CH SINGA GREY MIST German Shepherd Nad Nahas
2nd DRIFTWAY SPECIAL GEM CDX RA Labrador Retriever Mr. R. & Mrs. J.A. Probert
3rd MOUNTAINSIDE NASHA CDX RE ET Australian Cattle Dog Ms. M.K. Choice
       
UD BAL      
1st T CH PHENWICK PICTURE PERFECT UD Labrador Mrs. E. Ryan
2nd O CH RAMORRA MONTGOMERY UDX German Shepherd Nad Nahas
3rd N/Q    
       
UDX      
1st O CH RAMORRA MONTGOMERY UDX German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 31ST MAY 2014 OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD      
1st BRANDYGIRL Australian Kelpie C. BENGE
2nd ZARAH  German Shepherd P. Weber
3rd SARBINMA CHOKERRE ROUGE Australian Shepherd D. Whyburn
       
CD      
1st CH KARINYACREST JAZZ KING Border Collie Mrs C A Domsalla
2nd BEAR Associate Register K. VAYNE
3rd LAMARILLI ATSUSHI BAXTER CCD RN AD JDX GD SPD Shetland Sheepdog

Betty Lambert

       
OPEN A      
1st O CH SINGA GREY MIST German Shepherd Nad Nahas
2nd TAKIMBRE YORKSHIRE ROSE CDX RE JD  German Shepherd Doris Cooper
3rd AULDBRIG TIGER BY THE TAIL UD RE GDX JD SPD               Border Collie DW & D Neal
       
OPEN B      
1st N/Q    
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       
UD      
1st WAMINDA JACK IN THE BOX CDX RAE JD DWDFS HTM.S. Border Collie Mrs. L. Smithers
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       
UD BAL      
1st O CH SINGA GREY MIST German Shepherd Nad Nahas
2nd CH NAHROF SCOUTS HONOUR CDX HT Border Collie Ms J A Huber
3rd N/Q    
       
UDX      
1st O CH SINGA GREY MIST German Shepherd

Nad Nahas

2nd N/Q    
3rd N/Q    
       

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 31ST MAY 2014 RALLY O TRIAL RESULTS top

NOVICE      
1st JUKERAN WAVE OF WISDOM CDX  GOLDEN RETRIEVER  G De Vries
2nd RUFSTONE MY SHANTI STAR AZ CD GERMAN SHEPHERD G De Vries
3rd PIXI STUMPY TAIL CATTLE

F. Moult

       

ADVANCE A

   
1st NEUT CH SKYESFUHRE HEEZA DIGGER AZ CDX RN     GERMAN SHEPHERD  G. De Vries
2nd ROKKIPARK CHILLI CD    Staffordshire Bull Terrier   C. ASHTON
3rd CH KARINYACREST JAZZ KING Border Collie Mrs C A Domsalla
       
ADVANCE B    
1st O GR CH ABTEI DUAL DIVA UDX RE GSP

Mr. I.J. Foster

2nd ETHERIAL IT WILL BE ME CDX RE Border Collie

Mr S L & Mrs D M Thompson

3rd TAKIMBRE YORKSHIRE ROSE CDX RE J German Shepherd          D Doris Cooper
       
EXCELLENT A    
1st LUNA RA Associate Register Carmen  Rocher
2nd JEWELEDEN JODIES LILLY Golden Retriever Jodi Gathercole
3rd N/Q    
       
EXCELLENT B    
1st O GR CH ABTEI DUAL DIVA UDX RE GSP Mr. I.J. Foster
2nd TAKIMBRE YORKSHIRE ROSE CDX RE JD  German Shepherd Doris Cooper
3rd WAMINDA JACK IN THE BOX CDX RAE JD DWDFS HTM.S.     Border Collie    Mrs. L. Smithers
       
       

SATURDAY RAFFLE WINNERS - Jody Gathercole, Doris Cooper , Jill Lambourne

       

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 1ST JUNE 2014 OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD      
1st SARBINMA CHOKERRE ROUGE Australian Shepherd D. Whyburn
2nd DOGINIT JAYDEE GSP

Brad Leggett

3rd BRANDYGIRL Australian Kelpie C. Benge
       
CD      
1st BEAR Associate Register K. Vayne
2nd ZARAH German Shepherd Peter Weber
3rd CH KARINYACREST JAZZ KING Border Collie Mrs C A Domsalla
       
OPEN A      
1st KERODAN GRANT ME A WISH CDX Border Collie      Dr. Nicole Hansbro
2nd O CH SINGA GREY MIST German Shepherd          Nad Nahas
3rd WAMINDA DOUBLE MATINEE CSX Border Collie Wendy Nichols
       
OPEN B      
1st HUNTERSLEA DASH CD Sporting Registrar Louise Harding
2nd AZPROUDAZ SHADOW PRINCESS CD RE ET JD Australian Shepherd Mrs J M Hurt
3rd CH ATENTA EVER REDI CD JDX RE GD SPD DWDFS Tenterfield Terrier

Roz Davis

       
UD      
1st N/Q    
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       
UD BAL      
1st N/Q    
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       
UDX      
1st O CH RAMORRA MONTGOMERY UDX German Shepherd Nad Nahas
2nd N/Q    
3rd N/Q    
       

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - RATG RESULTS top

RATG NOVICE    
1st WENTLODGE RUM N RAISIN English Springer Spaniel S & H Grainger
2nd AUST CH. DYKINTA NORTHERN LADDIE CD RA RE     Golden Retriever     

D & V. Harris

3rd ASHLAREN JUST PRETTY PRU Weimaraner

A & J Menil

       
RATG OPEN    
1st DOGINIT JAYDEE GSP

Brad Leggett

2nd KUVEN DANSA SALSA NRD ORA                Labrador

J & M T LAW

3rd N/Q